توسعه کسب و کار و ساختار و رفتار سازمانی

10 اردیبهشت 1402

3 دقیقه

ساختار و رفتار سازمانی

هر سازمانی برای حفاظت از این گنج ارزشمند باید برنامه منحصر به فرد خود را داشته باشد. یک فرمول کلی برای بکارگیری و یا یکسری راه حل های از پیش تعیین شده...

تاکنون به اهمیت ساختار سازمانی و تاثیر آن بر مدیریت منابع انسانی فکر کرده‌اید؟

در اولین گام های اصلاح پروژه منابع انسانی در سازمان شما، فرافیدبک شروع به بازنگری ساختار سازمانی می کند. ساختار سازمانی یک مفهوم گسترده متشکل از عناصری است که تنظیم و اجرای استراتژی و هماهنگ سازی کلی سازمان را تسهیل می‌کند. پس برای نزدیک شدن به ماموریت و چشم انداز هر سازمان، بهتر است منطبق ترین حالت ساختار نسبت به شرایط را در آن مجموعه پیاده سازی کنیم.

چرا ساختار سازمانی؟ چون بهره‌وری نیروی انسانی را افزایش می دهد

شما به عنوان صاحب کسب و کار بهتر است بدانید که هر ساختار سازمانی از چه عناصری تشکیل شده:

-نمودار سازمانی

-سیاست ها، رویه ها و سیستم های کنترلی

-سیستم های اطلاعاتی و جریان اطلاعات بین واحدهای سازمانی

-فرهنگ سازمانی یا همان ساختار غیررسمی سازمان که اهمیت آن از ساختار رسمی بالاتر است.

بررسی و اصلاح ساختار و رفتار سازمانی با فرافیدبک

فرافیدبک با بازنگری و اصلاح یا ایجاد ساختار سازمانی در سازمانها به دنبال دو هدف زیر است:

1-اجرای موثر استراتژی ها در راستای بهبود فرایندهای کسب و کار، شناسایی عوامل موثر بر مشتری و هماهنگی بین کارکنان

2-همسو کردن نیروی انسانی با استراتژی هایی که مدیران سازمان تعیین میکنند تا در مقابل عوامل محیطی سازمان بتواند پاسخگو باشد.

بهترین و مفیدترین انواع ساختارهای سازمانی که تیم فرافیدبک در این سه حوزه فعالیت دارد را در ادامه به آن می پردازیم و فواید هر یک را جداگانه بررسی میکنیم. در نظر داشته باشید که در طی جلسات شناخت سازمان و استفاده از روش دلفی یا طوفان فکری، شاید چند ساختار برای سازمان شما مناسب باشد که در این قسمت فرافیدبک شروع به ادغام چند مدل با هم میکند.

سه نوع ساختار سازمانی ؛ هر کدام با یک مزیت جداگانه و منحصر به فرد

ساختار وظیفه ایfunctional structure

باعث میشود کارکنان در انجام کارها متخصص و ماهر شوند

ساختار چندبخشیmultidivisional structure

تمرکززدایی در تصمیم گیری- افزایش پاسخگویی- بهبود تخصیص منابع سازمان

ساختار ماتریسیmatrix structure

افزایش بهره وری نیروی انسانی در قالب تیم های میان بخشی و تخصصی (cross-functional team)- کاهش هزینه های سازمان

بررسی و اصلاح ساختار و رفتار سازمانی با فرافیدبک

چقدر درخصوص رفتار سازمانی شنیده اید؟

فکر میکنید چه ارتباطی با ساختار و یا بهره‌وری سازمانی دارد؟

ساختار سازمانی افزایش بهره‌وری نیروی انسانی                                     اصلاح رفتار سازمانی 

هر سازمان برای افزایش بهره‌وری منابع انسانی باید رفتار و فعالیت های کارکنان را زیر نظر داشته باشد و مدام آنها را پالایش کند.  فرافیدبک برای بررسی رفتار سازمانی و شناخت آن، رفتار و فعالیت‌های روزانه کارکنان را ثبت و سپس تحلیل می‌کند. آنچه که در دراز مدت به هر سازمان کمک می‌کند عملکرد بهتری داشته باشند این است که بدانند راز پیشرفت و ارتقا، در برداشتن گام های درست و هر چند کوچک است. پس روزانه و قدم به قدم شروع میکنیم به بررسی عملکرد کارکنان تا بتوانیم “رفتار سازمانی” یا (OB) Organizational Behavior مناسبت‌تری داشته باشیم.

لازم است بدانید که رفتار سازمانی با مباحث مهم و حیاتی در سازمان در ارتباط است همانند: انگیزش، اعتمادسازی، کار تیمی، مدیریت تعارضات و… . فرافیدبک  در تمامی مراحل پروژه‌های مرتبط با منابع انسانی، شاخص های کلیدی تاثیرگذار بر رفتار سازمانی را بررسی میکنند.

درخصوص بهره وری نیروی انسانی عوامل زیادی باید باید هم هماهنگ شوند تا بهترین نتیجه از پروژه حاصل شود؛ اما بهبود فرایندهای کسب و کار و استفاده از ساختار سازمانی مفید، این پروسه را تسریع میکند. زمانیکه در یک سازمان فرآیند اصلاح ساختار سازمانی شروع میشود، در مراحل مختلف پروژه HR توسط فرافیدبک، سیاست‌ها و رویه ها مورد بازنگری قرار میگیرند و خود موجب بهبود فرایندهای کسب و کار میگردند. برای دریافت بهتر مفهوم میتوانید به پوستری که فرافیدبک برای شما بطور خلاصه آماده کرده است نگاهی بندازید.

آخرین مطالب

ساختار و رفتار سازمانی

منابع انسانی و بروکراسی وبر

نقش نظرسنجی در توسعه کسب و کار

مطالب مرتبط

10 اردیبهشت 1402

هر سازمانی برای حفاظت از این گنج ارزشمند باید برنامه منحصر به فرد خود را داشته باشد. یک فرمول کلی برای بکارگیری و یا یکسری راه حل های از پیش تعیین شده...

19 فروردین 1402

همه‌ی شرکت ها و سازمان‌ها تلاش می‌کنند که رشد کنند تا بتوانند جزو 500 شرکت برتر مجله فورچون ( Fortune 500 ) قرار بگیرند...

6 فروردین 1402

یکی از مهم ترین ابزارها در راهِ رسیدن به این هدف، دریافتِ فیدبک از مشتریان است. امروزه با وجود پلتفرم‌های متنوع و به روز، روش‌های آماری...